Banner mainpage

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Woke, de nieuwe maat van wie?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • https://www.telegraaf.nl/watuzegt/12...bij-integratie

    OPINIE Jan van de Beek, migratieonderzoeker
    ’Bente Becker heeft gelijk: cultuur is een belangrijke factor bij integratie’

    Heeft cultuur iets te maken met de integratie van immigranten? VVD-kamerlid Bente Becker denkt van wel. Op 25 november diende ze een motie in, waarin ze de regering oproept om de ’culturele en religieuze normen en waarden van Nederlanders met een migratieachtergrond bij te houden.’ Heeft ze een punt? Jan van de Beek vindt van wel.

    © ANP/HH

    Kamerlid Bente Becker heeft gelijk met haar motie, argumenteert migratieonderzoeker Jan van de Beek.




    Na het aannemen van de motie-Becker stak een storm van protest op. De motie zou racistisch zijn en ’ongelijkwaardigheid institutionaliseren’. Frans Timmermans sprak van ’een dieptepunt in onze parlementaire geschiedenis’. Er werd op X gewag gemaakt van aangifte wegens discriminatie.

    Migratieachtergrond




    De formulering van de motie is wat onhandig. Bente Becker had moeten vragen om het bijhouden van normen en waarden van álle Nederlanders en niet alleen van Nederlanders met een migratieachtergrond. Alleen dan is het namelijk mogelijk om te onderzoeken hoe de normen en waarden van verschillende groepen onderling verschillen. En ook hoe ze mettertijd veranderen, want cultuur is altijd in beweging.

    Ondanks de wat ongelukkige formulering, die de persoonlijke aanvallen geenszins rechtvaardigt, maakt Becker een terecht punt. Ik geef twee redenen waarom.
    Onderzoek naar normen en waarden



    Allereerst: dergelijk onderzoek gebeurt in Nederland al sinds jaar en dag. CBS-onderzoeker Ruben van Gaalen verbaast zich op X over de ontstane ophef over de motie-Becker. De ’opwinding over de opdracht tot het meten van culturele opvattingen, van normen en waarden, religiositeit etc. naar herkomst begrijp ik niet goed: het gebeurt al decennia en was allang ingepland voor 2025’.



    Tekst gaat verder onder de foto

    © MATTY VAN WIJNBERGEN

    Migratieonderzoeker Jan van de Beek: „De integratie hangt sterk af van twee factoren: opleidingsniveau en cultuur.”



    Ook internationaal is dergelijk onderzoek heel normaal. De Europese Commissie subsidieert bijvoorbeeld de European Social Survey, waarin normen en waarden kunnen worden uitgesplitst naar migrantengroepen.Integratie hangt af van opleidingsniveau en cultuur



    De tweede reden dat ik de motie-Becker terecht vind, is dat het inzicht zal opleveren in de integratie van immigranten en hun kinderen. In mijn boek Migratiemagneet Nederland laat ik zien dat de integratie van de tweede generatie sterk afhangt van twee factoren: opleidingsniveau en cultuur. Voor cultuur gebruik ik bestaande cultuurgegevens van hetzelfde soort als waar de motie-Becker om vraagt.

    Het is bekend dat opleidingsniveau sterk samenhangt met uiteenlopende zaken als inkomen, uitkeringsafhankelijkheid en criminaliteit. Bij tweede-generatiegroepen is dat niet anders. Echter, ook als je rekening houdt met opleidingsniveau blijven er bij tweede-generatiegroepen grote verschillen over. Die verschillen laten zich uitstekend verklaren vanuit cultuurverschillen.

    Cultuurverschillen




    Neem criminaliteit. Sommige tweede-generatiegroepen zijn minder vaak verdachte dan autochtonen, andere (veel) vaker. Ongeveer de helft van die verschillen is te herleiden tot verschillen in opleidingsniveau, de andere helft hangt samen met cultuurverschillen.



    Ander voorbeeld. Gemengde relaties tussen autochtonen en immigranten zijn gunstig voor de integratie van de tweede generatie, toon ik aan in mijn boek. De neiging tot het aangaan van dergelijke gemengde relaties neemt echter af naarmate de culturele afstand tussen Nederland en het herkomstland groter is. Een hoger percentage moslims in het herkomstland heeft een vergelijkbaar effect. Cultuur en religie hebben langs die weg effect op integratie.Bente Becker



    Bente Becker heeft gelijk: cultuur is een belangrijke factor bij integratie. Goed overheidsbeleid is gebaseerd op goede gegevens. Daarom is het terecht dat de motie-Becker oproept systematisch gegevens te verzamelen over de normen en waarden van verschillende bevolkingsgroepen.



    Dr. Jan van de Beek is migratieonderzoeker en auteur van Migratiemagneet Nederland

    Comment


    • https://www.telegraaf.nl/nieuws/1772...istisch-geweld

      AIVD: Klopjacht op Maccabi-fans was ’extremistisch geweld’

      Zoetermeer - De klopjacht op Israëliërs rond de wedstrijd Ajax-Maccabi Tel Aviv was wel degelijk ’extremistisch geweld’. Dat schrijft inlichtingen- en veiligheidsdienst AIVD in het jaarverslag. Over de oorzaak van de rellen ontstonden vorig jaar felle strijd tussen twee kampen.




      Na de geweldsuitbarsting op 6, 7 en vooral 8 november in Amsterdam ontbrandde een fel maatschappelijk debat over de vraag wat er was gebeurd. Ging het om een door antisemitisme gedreven Jodenjacht? Of was er sprake van gewone voetbalrellen, niet-antisemitisch, waarbij de Israëlische fans door hun provocaties het geweld zelf hadden uitgelokt?

      De AIVD wijst de laatste visie van de hand. Er was wel degelijk sprake van antisemitisme en de daders pleegden hun daden ’gemotiveerd door een extremistisch ideologisch kader’, schrijft de dienst, die een eigen feitenanalyse maakte mede op basis van de kennis bij de politie.

      Daders verwezen naar Gaza



      „Natuurlijk vonden er ook provocaties plaats vanuit de supporters”, licht directeur Erik Akerboom toe. „Maar wij stellen vast dat het geweld met een politiek doel was gericht tegen deze groep. De beelden gingen de hele wereld over.”



      ’De daders verwezen naar de Gaza-oorlog’, schrijft de geheime dienst in het jaarverslag dat donderdag verscheen. ’Ze gebruikten in hun communicatie anti-Israëlische, antizionistische en antisemitische termen. Hun acties hadden grote impact op het veiligheidsgevoel van Israëliërs in Nederland en op Joodse Nederlanders. De AIVD beschouwt het die avond gebruikte geweld als extremistisch en als ondermijnend voor de democratische rechtsorde van Nederland.’

      Het nieuws over de rellen veranderde in november opmerkelijk snel van toon. Na de eerste berichten over een ’Jodenjacht’ volgden tegengeluiden. Waren beide zijden schuldig? Waren de Maccabi-fans juist de grootste agressors? Die opvatting leefde vooral links van het politieke midden, bijvoorbeeld bij publicisten als Ramsey Nasser en Nadia Bouras, politici als Jazie Veldhuijzen van BIJ1 of oud-GL-Kamerlid Tofik Dibi.

      Sociale stabiliteit



      De AIVD noemt de rellen als voorbeeld van hoe de oorlog tussen Israël en de Palestijnen het afgelopen jaar de sociale stabiliteit van Nederland onder druk zette. Het conflict s een van de belangrijkste onderwerpen van het moment voor de links-extremistische beweging.



      Opmerkelijk is volgen de dienst dat het geweld niet van al bekende extremisten kwam maar van individuen die het heft in eigen hand namen. Bij jihadisten en andere radicale moslims, vooral bij eenlingen, kan het thema leiden tot verdere radicalisering.

      De dienst waarschuwt dat iets als de Maccabi-rellen vaker kan gebeuren zolang Gaza zo’n polariserend thema blijft. ’Hoe heftiger de tegenstellingen, hoe meer mensen in de radicale uitersten van het debat de oplossing kunnen zoeken in eigenmachtig optreden. En hoe meer mensen uitsluitend als onderdeel van een groep worden gezien, hoe sneller intimidatie of geweld tegen individuen de hele groep kan bedreigen. Ook dat ondermijnt de democratische rechtsorde.’

      Comment


      • https://www.telegraaf.nl/nieuws/2069...iemand-ontmoet

        ’Denkbeelden van generatie op generatie doorgegeven’
        Eeuwenoude Jodenhaat steekt steeds weer de kop op, maar wat doe je eraan? ’Het helpt als je een keer iemand ontmoet’


        © anp/hh

        Antisemitisme bestaat al eeuwenlang en steekt iedere keer weer de kop op. Ook nu, met de oorlog in Gaza, is de Jodenhaat weer opgeleefd.

        Comment


        • https://www.telegraaf.nl/video/18302...en-seksistisch

          Opiniemaker is tegen diversiteitsbeleid: ‘Racistisch en seksistisch!’

          21:00Video



          BBB wil stoppen met de miljoenen die jaarlijks naar diversiteitstrainingen en streefcijfers gaan, en dient een motie in. Opiniemaker Annabel Nanninga legt in Nieuws van de dag uit waarom volgens haar het diversiteitsbeleid niet alleen racistisch en polariserend is, maar ook een verdienmodel.

          Comment


          • Mensen zitten in hun eigen denktunnel, elkaar overtuigen lukt niet. De info die we krijgen is vaak gekleurd, incompleet of deels niet waar. En de gewone man denkt ook overal verstand van te hebben...

            En wat levert het op ? Niets we hebben er ook geen invloed op. Het is wat het is, geeft alleen maar irritatie onderling.

            Comment


            • En het nieuws is per dag of zelfs verschillende malen per dag anders. Geen touw meer aan vast te knopen

              Comment

              Working...
              X